Blog

Środki ochrony osobistej niezbędne przy karczowaniu lasów

Karczowanie lasów to praca, która wiąże się z wieloma potencjalnymi zagrożeniami dla zdrowia i bezpieczeństwa pracowników. Dlatego niezbędne jest stosowanie odpowiednich środków ochrony osobistej (SPO) w celu minimalizacji ryzyka. Oto lista podstawowych środków ochrony osobistej niezbędnych przy karczowaniu lasów.

Jak zabezpieczyć drewno na czas transportu?

Transport drewna może być trudnym zadaniem, zwłaszcza gdy chcemy uniknąć uszkodzeń i utraty jakości materiału. Właściwe zabezpieczenie drewna na czas transportu jest kluczowe dla zachowania jego wartości i estetyki. W artykule przedstawiamy kilka sprawdzonych metod zabezpieczania drewna podczas przewozu, które pozwolą na bezpieczne dotarcie materiału do miejsca docelowego.

Jak przebiega wycinka drzew na dużych wysokościach?

Wycinka drzew na wysokościach przeprowadzana jest przez wykwalifikowanych drwalów, którzy posiadają doświadczenie w pracy na wysokościach i znają odpowiednie techniki oraz zasady bezpieczeństwa. Przebieg takiej wycinki zależy od różnych czynników. Jakich?

Jakie są zalety maszynowego pozyskiwania drewna?

Metoda maszynowego pozyskiwania drewna ma wiele zalet w porównaniu do metod tradycyjnych, takie jak zwiększona wydajność i zmniejszone koszty pracy. W tym artykule omówimy korzyści płynące z maszynowego pozyskiwania drewna i jak może ono pomóc w usprawnieniu przemysłu leśnego.

Jak uzyskać zezwolenie na wycinkę drzewa? Postępowanie krok po kroku

Od 2023 roku wniosek o wycinkę można złożyć online. Ponadto wprowadzony zostaje jednolity wzór wniosku o wycinkę, który będzie obowiązywał w każdej gminie. Wnioski należy kierować do wójta, burmistrza lub prezydenta, a w przypadku terenów zabytkowych odbiorcą wniosku powinien być konserwator zabytków. O pozwolenie na wycinkę może zawnioskować właściciel nieruchomości, na której rosną drzewa oraz […]

W jakich przypadkach nie można zastosować ciężkich maszyn przy usuwaniu drzew?

Do prac w lesie wykorzystywane są harwestery i forwardery, które znacznie usprawniają wycinkę. Ciężki sprzęt nie może być stosowany w miejscach, w których zagrażałby naturalnym siedliskom zwierząt i młodym drzewom. Wycinka musi być realizowana z poszanowaniem środowiska naturalnego i cennych zasobów leśnych. Stosowanie ciężkich maszyn wiąże się bowiem z przygotowaniem szerokich szlaków komunikacyjnych i naciskiem […]

Przewiń do góry