W jaki sposób pozyskuje się drewno na wymagającym terenie?

W jaki sposób pozyskuje się drewno na wymagającym terenie?

drwal ścinający drzewo piłą mechaniczną

Drewno to surowiec naturalny pozyskiwany z terenów leśnych, które nie zawsze zapewniają łatwy dostęp standardowymi maszynami. Rzecz jasna w większości przypadków najłatwiejsze do realizacji prac są tereny nizinne, do których można dojechać np. ciągnikami rolniczymi wraz z agregowanymi przez nie maszynami oraz specjalistycznymi maszynami samojezdnymi. Tereny podgórskie zwykle również są dostępne dla tych sprzętów. Zdarza się jednak, że zlecenia wykonywane są na terenach górskich, a więc o znacznym nachyleniu terenu. Wówczas może być utrudniony dojazd maszynami samojezdnymi, dlatego też wymagane jest zastosowanie specjalnych metod i środków do zrywki nadziemnej.

Pozyskiwanie drewna z zastosowaniem maszyn

Większość prac związanych z pozyskiwaniem drewna realizuje się z zastosowaniem specjalistycznych maszyn. Metody działań oraz konkretne procedury zawsze zależą od konkretnych warunków terenowych i to właśnie na tej podstawie określa się, w jaki sposób przeprowadzone będą dane czynności. W przypadku terenów górskich, gdzie istnieje możliwość wjazdu maszynami, roboty należy rozpocząć od dołu stoku, kierując się ku górze.

Ręczne pozyskiwanie drewna

Na szczególnie trudnym i niedostępnym dla maszyn terenie wdrażane jest ręczne pozyskiwanie drewna. Dotyczy to nie tylko obszarów górskich, ale i miejsc, na których nie można korzystać z ciężkich urządzeń. W trakcie ręcznego pozyskiwania drewna zastosowanie znajdują najprostsze narzędzia napędzane siłą mięśni.

Ten rodzaj prac może być przeprowadzony zarówno na trudno dostępnych terenach leśnych, jak i na działkach budowlanych czy inwestycyjnych. Oczywiście w tym przypadku również przestrzegane są wszystkie procedury, jakie obowiązują przy pozyskiwaniu drewna. Teren zawsze musi być odpowiednio oznaczony i wyodrębniony, niezbędne jest też ustawienie specjalnych posterunków ostrzegawczych. Należy też przestrzegać zasad dotyczących ukształtowania terenu, więc jeśli wyrąb prowadzony jest na terenach górskich, roboty prowadzone są od dołu stoku.

W jaki sposób pozyskuje się drewno na wymagającym terenie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry