Jak wygląda maszynowe pozyskiwanie drewna?
Drewno to jeden z najpopularniejszych i najczęściej wykorzystywanych naturalnych surowców, który jest używany przez ludzi od zarania dziejów. Różnorodne gatunki drzew rosną na całym świecie, więc niezależnie od miejsca zamieszkania lokalne społeczności mogły korzystać z jego dobrodziejstw. Jest stosowane we wszystkich gałęziach przemysłu. Używa się go między innymi do: produkcji mebli, posadzek podłogowych, stolarki drzwiowej i okiennej, wznoszenia konstrukcji budowlanych, tworzenia dachów i ścian, a także do wytwarzania naczyń i akcesoriów kuchennych. Jest to też jeden z najstarszych surowców opałowych, dzięki któremu już w prehistorycznych czasach ludzie mogli rozpalać ogniska, przy których grzali się, rozświetlali ciemność i przygotowywali jedzenie.
Aby drewno mogło być wykorzystywane do różnych celów, trzeba najpierw pozyskać je z lasów. Pozyskiwanie drewna to złożony proces, na który składają się różne czynności. Począwszy od wycinki przeprowadzanej różnymi metodami, a skończywszy na jego zrywce, czyli przewiezienia go z miejsca ścinki do miejsca docelowego. W dzisiejszym wpisie przedstawimy Państwu nowoczesny sposób pozyskiwania drewna, czyli pozyskiwanie metodą maszynową.
Jakimi sposobami pozyskuje się drewno?
1. Metoda ręczna
Ręczny sposób pozyskiwania drewna polega na stosowaniu ręcznych narzędzi, które napędzane są siłą mięśni ludzkich. To najbardziej tradycyjna metoda pozyskiwania drewna, która była wykorzystywana przez ludzi od wieków. Często pomocą służyły im zwierzęta, które ułatwiały i przyspieszały pracę.
2. Metoda ręczno-maszynowa
W tej metodzie stosuje się maszyny wyposażone w silniki (np.: pilarki, okrzesywarki, korowarki, łuparki, rębarki), które jednak wymagają ręcznej obsługi wykwalifikowanych pracowników.
3. Metoda maszynowa
To nowoczesna metoda pozyskiwania drewna, w której wykorzystuje się maszyny wielooperacyjne. Są to zaawansowane urządzenia wyposażone w różnorodne elementy ułatwiające i usprawniające zarówno wycinkę, jak i transport drewna do miejsca docelowego. Człowiek nie musi więc używać siły własnych mięśni – występuje najczęściej w roli operatora tych maszyn.
Jakie maszyny są wykorzystywane w procesie maszynowego pozyskiwania drewna?
Maszynowe pozyskiwanie drewna odbywa się przy użyciu nowoczesnych maszyn: harwesterów i forwarderów. Harwestery są również nazywane kombajnami zrębowymi. To wieloczynnościowe maszyny leśne służące do prac ścinkowo-okrzesująco-przerzynających. Dzięki nim można szybko ścinać drzewa, a następnie okrzesywać i przerzynać drewno na mniejsze części. Zazwyczaj są to maszyny samobieżne, których najważniejszym elementem są sterowane komputerowo głowice ścinkowe wyposażone w noże albo piły. Aby zapewnić efektywne i sprawne ścinanie drzew, głowica ta umieszczona jest najczęściej na przegubowym wysięgniku, który jest sterowany hydraulicznie. Taka budowa pozwala na ścinanie drzew bez powalenia, dzięki czemu minimalizowane są uszkodzenia powstające wokół miejsca wycinki.
Forwardery to maszyny przeznaczone do zrywki drewna, czyli wywiezienia go z lasu. Wykorzystując je, można szybko i bezpiecznie przetransportować ścięte wcześniej drewno z jednego miejsca w inne. Maszyny te są wyposażone w żurawie hydrauliczne oraz przyczepy. Ścięte i poporcjowane przez harwestery drewno jest ładowane przy pomocy żurawia na forwardery i bezpiecznie wywożone z lasu.
Jakie są zalety stosowania maszyn do pozyskiwania drewna?
• Szybkość i wygoda pracy,
• wyższy poziom bezpieczeństwa pracowników,
• mniejsze zniszczenia i uszkodzenia drzew rosnących w najbliższym otoczeniu ścinki,
• redukcja uszkodzeń dna lasu.
Jak przebiega maszynowe pozyskiwanie drewna?
Maszynowe pozyskiwanie drewna obejmuje: ścinkę i obalanie wyznaczonych do wycięcia drzew, sortowanie kłód i wałków według gatunków, jakości i średnic drzew, okrzesywanie ściętych drzew, manipulację surowcem drzewnym, a następnie przygotowanie ściętego drewna do obróbki, czyli usunięcie wszystkich gałęzi i ułożenie go w taki sposób, aby mógł być wykonany precyzyjny pomiar i ocena jego ewentualnych wad.