Jak prawidłowo wyciąć drzewo?
Ścinanie drzewa wymaga zachowania odpowiednich środków bezpieczeństwa, które przeważnie zależą od wielkości danej rośliny i terenu wokół niej. Ze względu na występujące trudności, w wielu przypadkach lepiej wynająć odpowiednią firmę niż samemu podejmować się tego zadania. Tutaj przeczytasz, jak krok po kroku przebiega ten proces.
Przygotowanie terenu i drzewa
Najpierw trzeba dobrać odpowiedni sprzęt, rozplanować działania i zabezpieczyć teren. Jeśli drzewo znajduje się w gęstej zabudowie, wymagane są znaki ostrzegawcze na odległości przeprowadzanych prac. Należy także sprawdzić, czy ścinanie drzewa nie zagraża pobliskim przewodom i budynkom. W pobliżu nie powinno być zwierząt ani ludzi. Dobrą praktyką jest także oczyszczenie ścieżki w obu kierunkach w celu utorowania sobie drogi na szybkie i bezpieczne oddalenie się. W przypadku, gdy drzewo znajduje się na górce, trzeba zabezpieczyć także spadek, aby po obaleniu nie staczało się w dół. Gdy teren jest bezpieczny, można określić, na którą stronę ma spaść drzewo. Pochyłość pnia oraz duża ilość gałęzi z jednej strony przeważnie przesądzają o kierunku. Najlepiej przywiązać do pnia linę, aby móc regulować spadek w awaryjnych sytuacjach. W pobliżu pnia, gdzie będzie wykonywane cięcie, można usunąć gałęzie, aby utorować sobie wygodną drogę.
Bezpieczne ścięcie
Od strony, w którą ma spaść drzewo, wykonuje się nacięcie o skosie 45o do głębokości ¼ średnicy pnia. Drugie nacięcie należy zrobić na wysokości 2 cm wyższej niż dolna część wyciętego klina. W ten sposób nie dojdzie do zaciśnięcia ostrza. Między nimi musi pozostać nieprzecięty fragment pnia. Następnie trzeba wprowadzić klin, który zostanie użyty jako dźwignia. Po pociągnięciu go do góry drzewo powinno spadać w określonym kierunku. Jeśli z pnia wydobędzie się dźwięk łamanego drewna to znak, że drzewo prawdopodobnie zaraz się obali. Wtedy trzeba oddalić się na kilka metrów w kierunku przeciwnym od niebezpiecznego obszaru. Drzewo, które nie spadnie, lecz zawiśnie w powietrzu, można ściągnąć za pomocą liny. Należy zachować szczególną ostrożność przy ściąganiu go w dół lub podczas podpiłowywania. Przy przykładaniu końcówki prowadnicy do pnia drzewa piła może odskoczyć.
Usuwanie drzewa w gęstej zabudowie
Gdy zwalone drzewo jest na ziemi, można poodcinać gałęzie i pociąć pień na mniejsze elementy. W gęstej zabudowie, a więc na działce pod blokiem, przy ruchliwej ulicy lub w pobliżu stałych obiektów, prace przebiegają inaczej. W takiej sytuacji trzeba zabezpieczyć najbliższy teren i za pomocą podnośnika ścinać poszczególne fragmenty drzewa od góry. Ze względu na poziom skomplikowania, tego typu zlecenia wykonują przeważnie odpowiednie firmy. Jeśli nie da się podjechać podnośnikiem, trzeba wynająć alpinistę, który będzie ścinał drzewo od góry podczas wiszenia na linie. Zalecamy korzystanie z usług doświadczonych fachowców niezależnie od tego, czy drzewo znajduje się w pobliżu budynków, czy położone jest w lesie. Bez odpowiedniego sprzętu, doświadczenia i odzieży ochronnej łatwo może dojść do sytuacji tragicznych.